Napi egy ezres varázslata: Hogyan építhetsz vagyont apró lépésekkel?

A napi 1000 forint megtakarítása és ETF-be történő befektetése kiváló stratégia lehet a hosszú távú vagyonépítéshez. Ebben a bejegyzésben részletesen megvizsgáljuk, hogyan alakulhat a megtakarításunk különböző forgatókönyvek és hozamfeltételezések mellett.

A befektetési stratégia áttekintése

Mielőtt a konkrét számításokba belemerülnénk, tekintsük át a befektetési stratégiánkat:

  1. Napi megtakarítás: 1000 Ft
  2. Heti befektetés: 7000 Ft (7 * 1000 Ft)
  3. Befektetési eszköz: Invesco FTSE All-World UCITS ETF Acc (ticker: FWIA, ISIN: IE000716YHJ7)
  4. Időtáv: 1 év rendszeres befektetés, majd 5+1 év teljes időtáv

Ez a stratégia kombinálja a rendszeres megtakarítás előnyeit a globális részvénypiacok növekedési potenciáljával. Az Invesco FTSE All-World ETF egy széles körben diverzifikált befektetési lehetőséget kínál, amely lefedi a globális részvénypiacokat.

Számítások és eredmények

1 év rendszeres befektetés és 5 év tartás

Ebben a forgatókönyvben azt vizsgáljuk, mi történik, ha egy éven keresztül minden héten befektetjük a megtakarított 7000 Ft-ot.

8%-os éves hozamfeltételezés mellett:

  • Teljes befektetett összeg: 364 000 Ft (52 hét * 7000 Ft)
  • Befektetés értéke 1 év után: 378 653 Ft

Ez azt jelenti, hogy egy év alatt kb. 14 653 Ft nyereséget értünk el, ami 4,03%-os hozamnak felel meg.

  • Összegyűjtött összeg 1 év után: 365 000 Ft
  • Befektetés értéke 6 év után (1 év gyűjtés + 5 év tartás): 536 305 Ft

Ez azt jelenti, hogy a kezdeti 365 000 Ft befektetésünk értéke 46,93%-kal nőtt 5 év alatt.

Mivel a befektetett ETF-et euróban vásároljuk, ezért forintgyengüléssel számolva 6 év után a befektetés értéke a számított értéknél is magasabb is lehet.

10%-os éves hozamfeltételezés mellett:

  • Teljes befektetett összeg: 364 000 Ft
  • Befektetés értéke 1 év után: 382 261 Ft

Ebben az esetben a nyereségünk 18 261 Ft, ami 5,02%-os hozamnak felel meg.

  • Összegyűjtött összeg 1 év után: 365 000 Ft
  • Befektetés értéke 6 év után (1 év gyűjtés + 5 év tartás): 587 836 Ft

Ebben az esetben a növekedés még jelentősebb, 61,05%-os.

Mivel a befektetett ETF-et euróban vásároljuk, ezért forintgyengüléssel számolva 6 év után a befektetés értéke a számított értéknél is magasabb is lehet.

Gyakorlati megfontolások

Bár a számítások ígéretes eredményeket mutatnak, fontos néhány gyakorlati szempontot is figyelembe venni:

  1. Költségek: A számításokban nem vettük figyelembe a tranzakciós költségeket és az ETF kezelési költségét. Ezek csökkenthetik a tényleges hozamot.
  2. Adózás: A befektetési nyereség adóköteles lehet. Magyarországon érdemes lehet Tartós Befektetési Számlát (TBSZ) nyitni az adóelőnyök kihasználásához.
  3. Infláció: A számított hozamok nominális értékek. Az infláció hatását figyelembe véve a reálhozam alacsonyabb lehet.
  4. Piaci volatilitás: A részvénypiacok rövid távon jelentős ingadozásokat mutathatnak. A rendszeres befektetés segít kiegyenlíteni ezeket az ingadozásokat, de nem eliminálja teljesen a kockázatot.

Hogyan kezdjünk bele a befektetésbe?

Ha a fenti számítások meggyőztek, és szeretnél belekezdeni a rendszeres ETF befektetésbe, íme néhány gyakorlati lépés:

  1. Válassz brókercéget: Keress olyan brókercéget, amely alacsony költségek mellett teszi lehetővé az ETF vásárlást. Magyarországon több online brókercég is kínál ilyen szolgáltatást. De számos nemzetközi brókernél is tudunk TBSZ számlát is nyitni.
  2. Nyiss számlát: A kiválasztott brókercégnél nyiss számlát. Ez általában online is megtehető, de szükséged lesz személyes azonosításra.
  3. Állíts be rendszeres utalást: A bankszámládról állíts be heti vagy havi rendszeres utalást a brókeszámládra.
  4. Automatizáld a vásárlást: Ha lehetséges, állíts be automatikus ETF vásárlást a brókercégednél. Ha ez nem lehetséges, jelölj ki egy fix napot a héten vagy hónapban, amikor mindig elvégzed a vásárlást.
  5. Kövesd nyomon a befektetéseidet: Rendszeresen ellenőrizd a befektetéseid alakulását, de ne ess pánikba a rövid távú ingadozások miatt.
  6. Képezd magad: Folyamatosan tanulj a befektetésekről, pénzügyekről. Minél többet tudsz, annál jobb döntéseket hozhatsz.

Az Invesco FTSE All-World UCITS ETF Acc (FWIA) jellemzői

Mielőtt bármilyen befektetési döntést hoznánk, fontos, hogy megismerjük a választott befektetési eszközt. Az Invesco FTSE All-World UCITS ETF Acc (FWIA) egy globális részvény ETF, amely a FTSE All-World indexet követi. Nézzük meg néhány fontos jellemzőjét:

  1. Széles körű diverzifikáció: Az ETF több mint 2300 vállalatba fektet be világszerte, lefedve a fejlett és feltörekvő piacokat egyaránt.
  2. Költséghatékonyság: Az ETF éves költséghányada (TER) 0,15%, ami viszonylag alacsonynak számít a globális lefedettséghez képest.
  3. Akkumulációs struktúra: Az „Acc” a nevében azt jelenti, hogy az ETF újra befekteti az osztalékokat, ami hosszú távon segíti a vagyonnövekedést.
  4. Likviditás: Az ETF-fel több európai tőzsdén is kereskednek, ami jó likviditást biztosít.
  5. Devizakockázat: Mivel az ETF globális befektetéseket tartalmaz, ki vagy téve a devizaárfolyamok ingadozásának.

A rendszeres befektetés pszichológiai előnyei

A napi 1000 Ft megtakarítása és rendszeres befektetése nemcsak pénzügyi, hanem pszichológiai előnyökkel is jár:

  1. Fegyelem kialakítása: A rendszeres megtakarítás segít kialakítani egy erős pénzügyi fegyelmet.
  2. Stresszcsökkentés: A tudatos pénzügyi tervezés és a növekvő megtakarítások csökkenthetik a pénzügyi stresszt.
  3. Hosszú távú gondolkodás: A rendszeres befektetés segít a hosszú távú célokra koncentrálni, ami általában jobb pénzügyi döntésekhez vezet.
  4. Önbizalom növelése: Ahogy látod növekedni a megtakarításaidat, nő az önbizalmad és a pénzügyi kompetenciaérzésed.
  5. Piaci ingadozások kezelése: A rendszeres befektetés segít objektívebben kezelni a piaci ingadozásokat, mivel nem egyetlen időpontban fekteted be az összes pénzed.

Alternatív befektetési stratégiák

Bár a napi 1000 Ft megtakarítása és ETF-be történő befektetése kiváló stratégia lehet, érdemes más lehetőségeket is megfontolni, ami talán az állampapír befektetés lehet.

Összefoglalás

A napi 1000 Ft megtakarítása és ETF-be történő befektetése kiváló módja lehet a hosszú távú vagyonépítésnek. A számítások azt mutatják, hogy akár 8%-os, akár 10%-os éves hozamfeltételezés mellett jelentős vagyonnövekedést érhetünk el 5+1 év alatt. Ezek az eredmények jól mutatják a rendszeres megtakarítás, a hosszú távú befektetés és a kamatos kamat erejét. Ugyanakkor fontos, hogy reálisan értékeljük a kockázatokat és a gyakorlati megfontolásokat is.A sikeres befektetéshez kulcsfontosságú a következetesség, a hosszú távú szemlélet és a folyamatos tanulás. Az Invesco FTSE All-World UCITS ETF Acc (FWIA) egy jó választás lehet azoknak, akik széles körű, globális részvénypiacba szeretnének befektetni.

 
Gondolkodtál már azon, milyen hatása lenne, ha egy teljes éven keresztül minden egyes nap félretennél egy kis pénzt? Legyen szó akár napi 500 Ft, 1000 Ft, 2000 Ft vagy 5000 forintról, a rendszeres megtakarítás meglepő eredményekhez vezethet. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, hogyan alakulna a megtakarításod egy év alatt különböző napi összegekkel, és milyen lehetőségeket nyithat meg előtted ez a pénzügyi stratégia.
Megosztás:

Kapcsolódó bejegyzések

Beszélgetés pénzügyi témáról barátok között – pénzügyi tabu

Miért tabu a pénzről beszélni? – Család, párkapcsolat, barátság és a magyar valóság

Miért olyan nehéz kimondani, hogy „nem fér bele”? Miért feszengünk, ha szóba kerül a fizetés, a spórolás vagy épp az anyagi nehézség?
A pénzről való hallgatás sok magyar családban, párkapcsolatban és barátságban szinte szabályként működik – pedig a csend gyakran többet árt, mint egy őszinte beszélgetés. Ebben a cikkben feltérképezzük, honnan ered ez a tabu, mi tartja életben, és hogyan törhetjük meg végre.

Tovább

Elestem évi 5,3% hozamtól – csak mert túl sokáig tartottam az S&P 500-at?​

Az S&P 500 elmúlt három éve, és amit megtanultam róla.
Őszinte leszek: 2021 végén úgy éreztem, hogy jól döntöttem. Megvettem az S&P 500-at, hátradőltem, és azt hittem, majd a piac elvégzi helyettem a munkát. És valóban – eleinte minden szépnek tűnt. Aztán jött 2022. És vele együtt a zuhanás, a kétségek, a hírek, az infláció, a pánik. És én csak tartottam. Vártam. Hittem. 2025 elején az index minden idők csúcsára emelkedett… én mégsem adtam el. Mire léptem volna, már késő volt.

Tovább